Wycieczka do Pstrągowej

Dnia 16 maja w środę uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach w Pstrągowej w Siedlisku „Janczar”. Mimo niesprzyjającej aury zajęcia były udane, a ciekawy program sprawił, że humory dopisywały.

wycieczka pstrągowa

Początek warsztatów poświęcony był zapoznaniu z procesem powstawania chleba od ziarna do pachnącego bochenka. Najpierw prowadząca warsztaty dla kandydatów na piekarzy przeegzaminowała ich ze znajomości zbóż. Następnie zaprezentowała im ziarna i po kolei opowiedziała, jak siano uprawiano, żęto sierpem i młócono cepami. Każdy mełł w żarnach zboże i obserwował wysypywanie się z nich mąki.

wycieczka pstrągowa

Również każdy uczestnik ubrany w fartuszek, otrzymał porcję ciasta, pieczołowicie je wyrabiał i formował swój wypiek. Powstały chleby o fantazyjnych kształtach: warkoczy, rogalików, ryb, kotków, kwiatów itp. Ozdobione zostały nasionami słonecznika, czarnuszki, kminku i różnorodnymi płatkami zbożowymi.

wycieczka pstrągowa

W czasie wypieku chleba uczniowie korzystali z kolejnych atrakcji. Przejażdżka bryczkami mijała na podziwianiu widoków i rozmowie z powożącym, który opowiadał ciekawostki o koniach. Wielkim przeżyciem, szczególnie dla najmłodszych była ich zmiana w jeźdźców i amazonki. Jazda konna w ujeżdżalni stanowiła nie lada atrakcję. Pobyt w Siedlisku „Janczar” zakończył się zabawami przy ognisku, konsumpcją pieczonych kiełbasek i zakupem pamiątek. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale zadowoleni. Każdy w plecaku miał świeżutki własnoręcznie zagnieciony i uformowany bochenek smacznego chleba.

⇒ ZDJĘCIA Z WYCIECZKI  aparat

Jolanta Szczygieł