XIX. Patriotyczna Droga Krzyżowa

We wtorek 19 września tuż po godzinie 9 w kościele parafialnym w Trzebusce (z racji kapryśnej aury zrezygnowano z realizacji przedsięwzięcia w plenerze) rozpoczęto 19. edycję Patriotycznej Drogi Krzyżowej dla młodzieży. W tym roku brała w niej udział młodzież z 10 szkół: z Kamienia (z Prusiny i Krzywej Wsi), Trzebosi (Nr 1 i Nr 2), z Górna (Nr 1 i Górno Zaborze), z Nienadówki (Nr 1 i Nr 2), z Sokołowa i Trzebuski. W charakter spotkania wprowadziła zebranych około 170 osób organizatorka wydarzenia Elżbieta Nowak. Następnie współorganizator Piotr Ożóg przedstawił program spotkania religijno-patriotycznego oraz zapowiedział wystąpienie emerytowanej sokołowskiej katechetki Sabiny Woś, która przedstawiła kilka wierszy dot. tematyki turzańskiej. Następnie ks. proboszcz z Trzebuski Władysław Szwed rozpoczął nabożeństwo Drogi Krzyżowej: poszczególne stacje odczytywali z ambony przedstawiciele wszystkich szkół uczestniczących we wspólnej modlitwie. W międzyczasie o przerywniki muzyczne co jakiś czas i dostosowane do tego pieśni zadbał nauczyciel uczący m.in. w Trzebusce Sebastian Lesiczka, wspierany przez grupkę uczennic z tej właśnie szkoły. Po nabożeństwie Drogi Krzyżowej przedstawiciele szkół modlili się Modlitwą Powszechną, po czym proboszcz z Kamienia Krzywej Wsi ks. Piotr Kuźniar poprowadził modlitwę różańcową w intencji ofiar mordu NKWD w pobliskich lasach – poszczególne dziesiątki odmawiali wyznaczeni wcześniej uczniowie. Podobnie modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia poprowadził proboszcz z Trzebosi ks. Piotr Trela, wsparty uczniami i Sebastianem Lesiczką. Po dwugodzinnej wspólnej modlitwie za pomordowanych i udzieleniu Chrystusowego błogosławieństwa przez ks. Władysława Szweda, Elżbieta Nowak złożyła podziękowanie wszystkim uczestnikom – zarówno księżom proboszczm i wikariuszom (nad swoimi uczniami czuwali obecni w przedsięwzięciu ks. Paweł Pratko z Nienadówki i ks. Mateusz Juszczyk z Sokołowa), siostrze zakonnej (obecna była posługująca w Nienadówce Aneta Śmiała), dyrektorom i nauczycielom, a także uczestniczącym w wydarzeniu młodym ludziom. Przedstawicielka szkoły w Kamieniu Prusinie w imieniu swej Pani dyrektor Małgorzaty Januszewskiej odczytała słowa podziękowania dla organizatorów; podobne słowa wystosował dyrektor szkoły w Kamieniu Krzywej Wsi Sławomir Ożóg. Na oddaniu hołdu wyłożonemu w kościele krzyżowi, zakończono wspólną modlitwę. Po nabożeństwie Piotr Ożóg, zawiózł przy już deszczowej pogodzie znicze do lasu w Turzy i na miejsce obozu NKWD w Trzebusce. W najbliższym czasie podobne zapalone zostaną w miejscu pamięci na nienadowskim cyplu. Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznej PDK – zapraszamy w przyszłym roku na jubileuszową – 20. XX edycję! Zakorzenianie w miłości do Małej Ojczyzny będzie kontynuowane…

Piotr Ożóg