Wycieczka do Bud Głogowskich i Zabajki

20 września 2018 roku uczniowie naszej szkoły z klas I – VI udali się na wycieczkę niezbyt daleko, ale w bardzo ciekawe miejsca. Po dopięciu wszystkiego na ostatni guzik autokar z uczestnikami skierował się do Bud Głogowskich. W miejscowości sąsiadującej z Trzebuską „przez las” znajduje się ośrodek  Caritas. Jest to nowoczesny obiekt wtopiony w otaczający las, dysponujący bazą noclegową, żywieniową i rekreacyjną.

budy głogowskie

W drzwiach ośrodka powitał nas ksiądz Piotr Potyrała i pan biolog Jan Jodłowski. Prezentacja multimedialna przygotowana przez księdza przybliżyła nam działalność rzeszowskiej Caritas: imprezy rodzinne, spotkania rodzin i integracyjne z osobami niepełnosprawnymi, zajęcia edukacyjne i zielone szkoły. Póżniej opiekę nad nami przejął pan biolog i zaczęły się zajęcia ekologiczne. Dowiedzieliśmy się co to jest przyroda i jak najlepiej ją chronić i dlaczego. Potem rozwiązywaliśmy  mnóstwo zagadek dotyczących prezentowanych roślin i zwierząt. Kolejnym punktem programu było przejście ścieżką ekologiczną w okolicznym lesie. Tam dowiedzieliśmy się, że nie tylko my mamy imiona i nazwiska. Każda roślina również je posiada i to podwójne, bo wyrażone w języku polskim i łacińskim.

W czasie zajęć uczyliśmy się rozróżniać gatunki zwierząt przedstawione na tablicach informacyjnych i drzew na podstawie liści.  Przykre było to, że zajęcia ekologiczne szybko przebiegły i nadszedł ich koniec. Wizyta w Budach Głogowskich zakończyła się wpisem do księgi odwiedzających i złożeniem datku na Caritas.

zabajka

Następnie autokarem pojechaliśmy do stadniny w Zabajce. Tam zwiedzaliśmy mini-zoo, jeździliśmy konno, skorzystaliśmy z przejażdżki zaprzęgiem i piekliśmy kiełbaski. Do szkoły wróciliśmy o 13.30. Wszyscy byli zmęczeni, ale pełni wrażeń i bardzo zadowoleni.

Jolanta Szczygieł