Rok 2018 wyznacza wyjątkową dla wszystkich Polaków rocznicę, bowiem świętujemy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. „11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – czytamy w uchwale Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jak podkreślono w dokumencie, to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. „Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin” – głosi uchwała.
Piękny jubileusz 100-lecia niepodległości szczególnie skłania do wspomnień o niezwykłych wydarzeniach 1918 roku i budzenia szacunku dla bohaterskich czynów Polaków. Warto kształtować świadomość narodową poprzez propagowanie wiedzy historycznej o Polsce i uwrażliwiać na piękno ziemi ojczystej. Należy uświadomić sobie, jak te chwile przeżywano w naszej ojczyźnie.
W obchody rocznicowe włączyła się również Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Trzebusce, gdyż tegoroczna edycja wojewódzkiego konkursu Wiosenne Zmagania Artystyczne została poświęcona właśnie Jubileuszowi 100-lecia Niepodległej. W działaniach upamiętniających to niezwykłe i doniosłe wydarzenie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych i klas gimnazjalnych z województwa podkarpackiego. Wykonali prace w formie plastycznej i literackiej, tworząc portret, ilustrację, widokówkę czy plakat oraz pisząc wiersz, opowiadanie, list, rozprawkę lub wspomnienia.
Na konkurs wpłynęło 409 prac plastycznych i 172 prace literackie z 42 placówek. Opiekę nad uczestnikami konkursu sprawowało 105 nauczycieli plastyki i języka polskiego.
22 maja 2018 r. odbył się finał konkursu oraz uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień. Oprócz laureatów i ich opiekunów uczestniczyli w nim także zaproszeni goście: Burmistrz Gminy i Miasta Sokołów Młp. Andrzej Ożóg, zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Sokołów Młp. Grzegorz Kwiecień oraz radny Rady Miejskiej i sołtys Trzebuski Marian Krzyśko. Niezwykły nastrój spotkania podkreślił montaż słowno-muzyczny, w czasie którego chór szkolny zaprezentował pieśni patriotyczne, z którymi żołnierze szli do niepodległości oraz te, które towarzyszyły Polakom w ważnych wydarzeniach, jakie miały miejsce w latach 1918-2018. Były to m.in. „Piechota”, „Niepodległa, niepokorna”, „Pałacyk Michla”, „Mury” czy „Taki kraj”. Wszystkie te pieśni powstały z potrzeby serca i głosiły światu, „że jeszcze Polska nie zginęła”.
Komisja w składzie: Edward Buczak – dyrektor Szkoły Podstawowej w Trzebusce, Marta Janiec – wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Trzebusce i nauczyciel języka polskiego, Małgorzata Krupa – nauczyciel języka polskiego oraz Jolanta Szczygieł – nauczyciel plastyki oceniła prace w trzech kategoriach wiekowych i nagrodziła 46 prac plastycznych i 31 literackich oraz wyróżniła 37 prac plastycznych i 25 prac literackich, które można było podziwiać na wystawie podczas spotkania.
W tym roku jury konkursu miało szczególnie trudne zadanie, ponieważ należało wybrać prace spośród blisko 600, które wpłynęły na konkurs, a wszystkie prezentowały wysoki poziom artystyczny. Kryteriami oceny były: zawartość merytoryczna pracy, forma wykonania, estetyka i staranność wykonania, bogactwo wykorzystanych źródeł informacji, wkład własny oraz oryginalność. Komisja wyraziła uznanie dla uczestników konkursu za ogromne zaangażowanie przy przygotowywaniu prac. Pochwaliła dużą pomysłowość uczniów i obfitość prezentowanego materiału. Laureatom konkursu wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.
Organizatorzy Wiosennych Zmagań Artystycznych serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom konkursu i ich opiekunom za zaangażowanie i trud włożony w przygotowanie niezwykle ciekawych i bogatych artystycznie prac, Panu Burmistrzowi za objęcie tej imprezy życzliwym patronatem i wsparcie finansowe, Stowarzyszeniu Lokalna Grupa Działania „EUROGALICJA” za ufundowanie nagród, panu Bogdanowi Pustkowskiemu z firmy Crunchips za przekazanie chrupkich przekąsek oraz panom Tomaszowi, Bogdanowi oraz Krzysztofowi Radomskim, właścicielom firmy STYROBUD TBK Radomscy za drobne upominki na uroczystość finałową.
Mamy nadzieję, że dzięki stworzonym przez uczniów pracom, wydarzenia z lat 1918-2018 odżyły na nowo. Wyszukując informacje z różnych źródeł, uczestnicy poznali wiele ciekawych faktów o wspaniałych, pełnych entuzjazmu chwilach, gdy po latach cierpienia Polacy odzyskali wolność. Niech hasło przewodnie naszego konkursu zachęca – nie tylko uczniów i nauczycieli – do radosnego świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości! Warto pamiętać o przeszłości własnego narodu i przyznać rację noblistce Wisławie Szymborskiej, że: „Bez tej miłości można żyć, (…) ale nie można owocować”.
Marta Janiec
Małgorzata Krupa