W grodzie Kraka…

W dniu 7 maja 2019 uczniowie klas V – VIII oraz III gimnazjum wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Pomimo wczesnej pory wyjazdu, wszyscy zebrani w dobrych humorach, gotowi byli na dzień pełen wrażeń.

Kraków

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Katedry na Wawelu, uznanej za najcenniejszy obiekt sakralny w Polsce. W tym miejscu odbyło się 31 koronacji królów Polski oraz spoczywają tam prawie wszyscy królowie naszego kraju-od Władysława Łokietka do Augusta III.

Uczniowie mieli okazję odwiedzić także Wieżę Zygmuntowską i wypowiedzieć życzenie przy najsłynniejszym polskim dzwonie Zygmunt oraz zejść do wawelskiej krypty, gdzie znajdują się groby wielkich Polaków, m.in. Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Fryderyka Chopina oraz tragicznie zmarłej pary prezydenckiej- Lecha i Marii Kaczyńskich.

Z dużym zaciekawieniem uczniowie zwiedzili także Smoczą Jamę i wysłuchali legendy o Smoku Wawelskim, opowiedzianą przez przewodnika krakowskiego.

Następnie, ruszyliśmy na rynek. Tam zwiedziliśmy Kościół Mariacki oraz wysłuchaliśmy sławnego hejnału. Był również czas na zakup pamiątek, zjedzenie tradycyjnego obwarzanka, czy zrobienie pamiątkowych zdjęć.

Kolejnym przystankiem był Kopiec Kościuszki, czyli jeden z pięciu kopców krakowskich, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce, gdzie również znajduje się jego muzeum. Stąd rozciąga się także najpiękniejsza panorama okolicy, a przy dobrej widoczności można zobaczyć nawet Tatry!

Ostatnim punktem programu była wizyta w Krakowskim Ogrodzie Doświadczeń. Na jego terenie zobaczyliśmy wiele urządzeń, konstrukcji i modeli pozwalających na poznawanie praw fizyki i świata przyrody. Były tam m.in.: huśtawki i elementy, ukazujące działanie siły grawitacji, równoważnie – pozwalające poznać prawa fizyki związane z utrzymaniem równowagi i wiele innych. Wzięliśmy także udział w warsztatach pt. „Mroźne eksperymenty”, podczas których uczniowie mieli okazję zobaczyć jak zachowują się różne substancje w ekstremalnie niskich temperaturach suchego lodu
(–78,5°C) i ciekłego azotu (–195,8°C). Wszyscy uczestnicy w ogromnym zaciekawieniem przyglądali się prezentowanym zjawiskom oraz chętnie korzystali ze wszystkich sprzętów umieszczonych na terenie ogrodu, przekonując się jednocześnie jak wspaniałą nauką jest fizyka!

Wycieczka do Krakowa dostarczyła wszystkim uczestnikom wiele radości, duży zastrzyk wiedzy oraz z pewnością zaszczepiła chęć do podróżowania i odrywania nowych miejsc.

KLIKNIJ⇒ GALERIA ZDJĘĆ  aparat

Sabina Kaplita