Standardy ochrony małoletnich

Standardy Ochrony Małoletnich obowiązujące w Zespole Szkół w Trzebusce
(pełna wersja dokumentu dostępna w sekretariacie szkoły)

W naszej szkole opracowane zostały standardy postępowania wobec uczniów, którzy doświadczyli różnego rodzaju przemocy.

Standardy dla rodziców uczniów, którzy doświadczyli/ doświadczają przemocy

  1. Dziecku okazuje się bezgraniczne zrozumienie, nie komunikując mu, że mogło przyczynić się swoim zachowaniem do tego, że stało się ofiarą zachowań przemocowych, podkreślając, że zachowanie sprawcy nie jest jego winą i jest nieakceptowane.
  2. Rodzice informują szkołę jeśli ich dziecko stało się ofiarą lub sprawcą przemocy rówieśniczej, aktywnie współpracując z personelem szkoły w celu rozwiązania problemu.
  3. W przypadkach, gdy dziecko stało się poszkodowanym zachowaniem, które ścigane jest z oskarżenia prywatnego, rodzice podejmują właściwe kroki prawne.

W przypadku, gdy pracownik szkoły uzyska jakiekolwiek podejrzenia, że uczeń jest krzywdzony lub zaniedbywany przez rodziców, ma on obowiązek przekazania tej informacji dyrektorowi szkoły i sporządzenia notatki służbowej. Oznakami przemocy mogą być dostrzeżone przez nauczycieli (zwłaszcza wychowania fizycznego) lub pielęgniarkę szkolną ślady pobicia, unikanie sytuacji odsłaniania ciała przy przebieraniu się, noszenie długich rękawów/nogawek bez względu na warunki pogodowe itp., ale też dostrzegalne zmiany w zachowaniu ucznia, w tym sytuacji dydaktycznej (pogorszenie ocen, gorsza frekwencja).

Krok 2: Pedagog szkolny organizuje spotkanie z rodzicami ucznia, którego podejrzenie dotyczy, przekazując im uzyskane informacje, dostępne formy pomocy dla rodziny w kryzysie oraz w przypadku potwierdzenia zgłoszenia, o obowiązku zgłoszenia podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji (prokuratura/ Policja; sąd rodzinny; procedura „Niebieskie Karty”; ośrodek pomocy społecznej). Spotkanie jest protokołowane przez wychowawcę klasy.

Krok 3: Jeśli zgłoszenie potwierdziło się, a sprawcą jest jeden z rodziców, w obecności drugiego z rodziców, innej osoby najbliższej dla małoletniego lub pełnoletniej osobie wskazanej przez małoletniego, wychowawca klasy, pedagog lub psycholog szkolny wszczyna procedurę „Niebieskie Karty”, wypełniając formularz „Niebieska Karta – A”, a formularz „Niebieska Karta – B” przekazuje rodzicowi, osobie najbliższej lub pełnoletniej osobie wskazanej przez małoletniego. Wypełniony formularz „Niebieska Karta – A” szkoła niezwłocznie przekazuje przewodniczącemu zespołu interdyscyplinarnego do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w terminie nie później niż 5 dni roboczych od wszczęcia procedury.

Ponadto wicedyrektor szkoły może poinformować inną instytucję spośród wskazanych w ust. 2, w zależności od zdiagnozowanego typu przemocy, a dalszy tok postępowania leży w kompetencjach tej instytucji.

W sytuacji stwierdzenia, że zgłoszenie jest bezzasadne i nie dochodzi do krzywdzenia dziecka, wicedyrektor szkoły sporządza notatkę z zakończenia procedury, przy czym zlecone zostaje dalsze obserwowanie sytuacji ucznia.

WAŻNE: W przypadku braku współpracy ze strony rodziców, niewywiązywania się z założeń planu pomocy, unikania kontaktu z pracownikami szkoły, dyrektor pisemnie wnioskuje do sądu rodzinnego o wgląd w sytuację rodzinną.

  1. Pedagog lub psycholog szkolny opracowuje plan wsparcia ucznia;
  2. W przypadku, gdy uczeń doświadcza przemocy ze strony osoby najbliższej z uszczerbkiem na zdrowiu, wykorzystania seksualnego i/lub zagrożone jest jego życie i zdrowie, powoływany jest przez dyrektora szkoły zespół interwencyjny;
  3. zespół interwencyjny zapewnia bezpieczeństwo uczniowi, jednocześnie alarmowo powiadamiając Policję, w której kompetencjach leży dalsze postępowanie;
  4. opracowywany jest plan pomocy uczniowi;
  5. w przypadku otrzymania wniosku o udzielenie informacji o uczniu od uprawnionej przepisami instytucji (sąd rodzinny, sąd karny, Policja, ośrodek pomocy społecznej, zespół interdyscyplinarny, grupa diagnostyczno – pomocowa), dyrektor szkoły jest zobowiązany do przygotowania takiej informacji.

w PRZYPADKU krzywdzenia ucznia przez pracownika szkoły

  1. Osoba, która uzyskała informację, że uczeń jest krzywdzony przez pracownika szkoły, przekazuje ją pedagogowi.
  2. W przypadku, gdy zagrożone jest życie lub zdrowie ucznia, niezwłocznie przez osobę ujawniającą krzywdzenie powiadamiana jest alarmowo Policja.
  3. Dyrektor szkoły natychmiastowo odsuwa pracownika od wszelkich form kontaktu z uczniami (nie tylko pokrzywdzonym) do czasu wyjaśnienia sprawy i podejmuje odpowiednie kroki zgodnie z zapisami w Standardach.
  4. W przypadku potwierdzenia podejrzeń informuje o zdarzeniu rodziców ucznia krzywdzonego oraz pisemnie odpowiednie służby (Policję/ prokuraturę), składając zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Opracowywany jest plan wsparcia ucznia, z którym zapoznawany jest uczeń i jego rodzice.

Opracowano także standard postępowania w przypadku NADUŻYĆ SEKSUALNYCH WOBEC Dziecka

W sytuacji podejrzenia, popełnienia przestępstwa na szkodę dziecka, należy bezwzględnie zawiadomić organy ścigania. Zawiadomienie składa się do instytucji właściwej ze względu na miejsce popełnienia przestępstwa.

WAŻNE: Złożenie zawiadomienia może nastąpić nawet bez uzyskania zgody rodziców uczniów pokrzywdzonego. Poinformowanie rodziców o działaniach instytucji zależy od woli instytucji składającej zawiadomienie.

Wcześniej szkoła organizuje spotkanie z rodzicami, którego celem jest poinformowanie o uzyskanych informacjach wskazujących na doświadczenie wykorzystywania seksualnego, a także wskazanie rodzicom miejsc świadczących pomoc osobom pokrzywdzonych przestępstwem. Rodziców należy poinformować o obowiązku podjęcia interwencji prawnej i wspólnie ustalić plan pomocy uczniowi. W sytuacji podejrzenia, że sprawcą wykorzystywania seksualnego dziecka jest jego rodzic, do udziału w spotkaniu powinien być zaproszony rodzic niekrzywdzący.