Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

 

29 września 2017 r. w Szkole Podstawowej w Trzebusce odbyła się akcja Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Z racji tego, że akcja ogólnopolska przypadała na sobotę 2 września – realizacja tego przedsięwzięcia przez uczniów nie była możliwa w tym terminie. Wydarzenie na gruncie lokalnym odbyło się niemal miesiąc później, przy okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Akcja zrealizowana została na 3. i 4. godzinie lekcyjnej – osobno dla uczniów klas starszych (VII oraz II i III gimnazjum), osobno dla uczniów klas IV-VI. W sumie w role Gospodarza, Pana Młodego, Hetmana, Czepca, Isi czy Wernyhory wcieliło się ponad 20 młodych ludzi. Ogółem w całym przedsięwzięciu wzięło udział 52 uczniów
i 5 nauczycieli opiekunów. Czytanie tego niezwykłego dramatu narodowego poprzedziła prezentacja multimedialna o postaci autora i samym dziele.

Narodowe Czytanie w Trzebusce przygotowały polonistki Marta Janiec i Małgorzata Krupa wspierane przez Piotra Ożoga z miejscowej filii Biblioteki Publicznej.