NARODOWE CZYTANIE „PRZEDWIOŚNIA” STEFANA ŻEROMSKIEGO

Kolejny już raz Zespół Szkół w Trzebusce włączył się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, która organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jej główny cel stanowi popularyzacja czytelnictwa oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury.

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji. Oprócz Przedwiośnia Para Prezydencka proponuje czytanie tekstów  Antologii  Niepodległości, która zawiera bardzo ważne utwory w dziejach naszej literatury i kultury. Dzieła te powstały  na przestrzeni wielu wieków, zawierają szczególny przekaz i są zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej.  Również wybór Przedwiośnia Stefana Żeromskiego nie jest przypadkowy. Znajdują się w nim bowiem przemyślenia na temat pierwszych lat niepodległości Polski i chęci odbudowy państwa, co wpisuje się w tegoroczne uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości.

narodowe czytanienarodowe czytanie

W naszej szkole Narodowe Czytanie odbyło się w poniedziałek 17 września 2018 r.  Uczestniczyli w nim uczniowie z klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz III gimnazjum, którzy najpierw obejrzeli prezentację multimedialną o Stefanie Żeromskim i jego dziele oraz poznali  44 teksty z Antologii Niepodległości, przygotowanej z myślą o tym jubileuszowym roku. Później wybrani uczniowie czytali na głos fragmenty Przedwiośnia, a na zakończenie akcji wszyscy uczestnicy otrzymali w zeszytach do języka polskiego pamiątkowe odbitki pieczęci potwierdzające udział w Narodowym Czytaniu.

Marta Janiec

Małgorzata Krupa