NARODOWE CZYTANIE „NAD NIEMNEM” ELIZY ORZESZKOWEJ

14 września 2023 r. w naszej szkole odbyło się Narodowe Czytanie. Jest to ogólnopolska akcja wspólnego czytania, zainicjowana w 2012 r. i odbywająca się pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania zostało „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To najbardziej znana powieść pisarki, która ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Jest to też jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę powstania styczniowego, którego160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

W tym roku uczniowie klasy V i VI przygotowali program telewizyjny pt. „Nadniemeńskie wspomnienia”. Jego scenariusz oparty był o kilka fragmentów powieści i gości zapraszanych do studia, którzy przybliżyli biografię pisarki oraz przedstawili główne wątki utworu. Na zakończenie można było posłuchać najbardziej znanych cytatów z tegorocznej lektury Narodowego Czytania, które zostały wyeksponowane na szkolnej gazetce. Nie zabrakło również wystawki książek z różnymi wydaniami powieści.

Na pamiątkę tego spotkania wszyscy uczestnicy otrzymali nadniemeńskie zakładki do książek z wizerunkiem autorki i cytatami z jej utworu.

Małgorzata Krupa