Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Dzień wyjątkowy i ważny, ponieważ upamiętnia tragiczne wydarzenia z 1952 roku, które rozegrały się w Bangladeszu, gdzie podczas protestów w obronie języka bengalskiego zginęło pięciu studentów uniwersytetu w Dhace. Odwaga i miłość młodych ludzi do języka stała się inspiracją do ustanowienia dnia, który ma przypominać, jak wielkim skarbem jest język ojczysty.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez  UNESCO 17 listopada 1999 roku, żeby podkreślić bogactwo i różnorodność językową świata oraz zwrócić uwagę na liczbę języków zagrożonych oraz ginących.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Z tej okazji uczniowie z klasy IV i V przygotowali apel, w którym przypomnieli o konieczności ochrony dziedzictwa językowego oraz zaprezentowali wiersze polskich poetów poświęcone mowie ojczystej. Również lekcje języka polskiego miały w tym dniu nieco inny przebieg. Najpierw uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną o historii święta, pochodzeniu naszego języka i cechach wyróżniających go spośród innych języków słowiańskich, a później wzięli udział w konkursach: „Język polski okazją do dobrej zabawy” oraz „Przysłowie prawdę ci powie”. Nie zabrakło także gazetki tematycznej, która zdobiła korytarz, zwracając uwagę społeczności szkolnej na to, jak ważne jest pielęgnowanie języka ojczystego.

Mamy nadzieję, że uczniowie choć w niewielkim stopniu uświadomili sobie, że język polski jest naszym skarbem oraz symbolem narodowym i wszyscy powinniśmy o niego dbać. To obowiązek każdego, kto nazywa się patriotą, a przecież wszyscy chcemy nimi być…

Marta Janiec

Małgorzata Krupa