EKOLOGICZNY PIKNIK RODZINNY W ZESPOLE SZKÓŁ W TRZEBUSCE

W dniu 12 maja w Zespole Szkół w Trzebusce odbył się Ekologiczny Piknik Rodzinny. Jak sama nazwa wskazuje, nie był to zwykły piknik, lecz wydarzenie edukacyjne, którego głównym celem było propagowanie życia i wszelkich działań w zgodzie z naturą.
Piknik ekologiczny rozpoczął się od uroczystego otwarcia wydarzenia przez Burmistrza Gminy i Miasta w Sokołowie Małopolskim Pana Andrzeja Kraskę. Następnym punktem pikniku był pokaz eko-mody. Uczniowie Zespołu Szkół w Trzebusce zaprezentowali się w strojach zrobionych z odpadów, m. in. gazet, opakowań, tektur i folii. W trakcie trwania wydarzenia został również ogłoszony konkurs pt. „Klasowa kompozycja kwiatowa”, polegający na utworzeniu kombinacji kwiatowych i roślinnych, które do dziś pięknie zdobią ogród szkolny. W dniu pikniku odbyły się dodatkowo warsztaty z wykonywania nasadzeń w eko-skrzynkach. Uczestnicy zaczerpnęli garść przydatnych informacji o roślinach, warzywach i nasionach.
Podczas wydarzenia nie mogło również zabraknąć eko-kącika smakołyków ze zdrową żywnością. W zachęcający sposób zostały przedstawione produkty, których spożywanie nie należy niestety do nawyków żywieniowych dzieci. Ciekawym przedsięwzięciem podczas eko-pikniku było zorganizowanie ekologicznego kiermaszu. Chętne dzieci przynosiły do szkoły zabawkę lub grę, którą się już nie bawią. W zamian otrzymały żeton, który podczas pikniku mogły wymienić na inną zabawkę z puli przyniesionych przez inne dzieci. W trakcie trwania pikniku odbyły się również warsztaty z programowania robotów, które poruszały się po torze przybierając kształt znaków recyklingowych. Chętni uczniowie mieli możliwość posługiwania się nowoczesnymi urządzeniami.
Kolejną atrakcją pikniku było zorganizowanie kącika pszczelarza. Zainteresowani uczestnicy stoiska usłyszeli wiele ciekawostek na temat jego pracy. Smakosze miodu mieli okazję degustować różne odmiany tego słodkiego przysmaku. Swoją obecnością zaszczycili nas również członkowie OSP Kąty Trzebuskie. Jak zwykle pokaz strażaków okazał się ciekawą rozrywką dla dzieci. Najmłodsi uczestnicy Pikniku mogli dodatkowo skorzystać z atrakcji zaproponowanych przez animatorów zabaw oraz urządzeń dmuchanych. Każdy chętny mógł także wziąć udział w różnych aktywnościach fizycznych, których przesłaniem było wdrażanie w codzienne życie działań ekologicznych. Zawodnicy musieli zmierzyć się z pokonywaniem „eko-przeszkód” na torze bądź segregowaniem śmieci do odpowiednich pojemników. Wydarzenie zostało zakończone wspaniałym występem brazylijskiej sztuki walki Capoeiry w wykonaniu uczniów z Trzebuski.
Tegoroczny Ekologiczny Piknik Rodzinny miał zarówno charakter edukacyjny jak i rozrywkowy. Uczniowie oraz ich rodziny poszerzyli wiedzę z zakresu działań ekologicznych.

Katarzyna Story