„DLA TYCH, KTÓRZY ODESZLI”

1 listopadaPierwszy listopada to chyba najbardziej refleksyjny dzień w roku. Czasami pogodny, częściej jednak deszczowy i mglisty. Obchodzimy wtedy uroczystość Wszystkich Świętych, w którą nasze cmentarze rozświetlają się tysiącami świateł. Ich ciche i puste aleje napełniają się gwarem tych, co nie zapomnieli, tych, co jeszcze są w drodze oraz  tych, co swoją modlitwą otaczają swoich bliskich zmarłych.

Z tej okazji 30 października odbył się w naszej szkole uroczysty apel, który przygotowali uczniowie z klasy IV i VI pod opieką swoich wychowawczyń. Przedstawili oni refleksyjny program słowno-muzyczny, który przybliżył atmosferę i nastrój święta oraz skłonił do przemyśleń na temat przemijania, życia i śmierci. Społeczność szkolna w ciszy i zadumie wysłuchała wierszy recytowanych przez uczniów, przypomniała sobie historię tego święta oraz polską tradycję, nakazującą odwiedzanie grobów, zapalenie zniczy, złożenie kwiatów i modlitwę za zmarłych.

1 listopada

Dzień Wszystkich Świętych to również pamięć o tych, którzy polegli w obronie ojczyzny i o samotnych, żołnierskich grobach, dlatego następnego dnia uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze pod obeliskiem na terenie byłego obozu NKWD w Trzebusce oraz pod pomnikiem pomordowanych w turzańskim lesie.