Akcje czytelnicze w naszej szkole

Jak co roku,  uczniowie Szkoły Podstawowej w Trzebusce  wzięli udział w Narodowym Czytaniu 2019. Podczas kolejnej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania  Nowele polskie. Wśród ośmiu utworów wybranych do czytania znalazły się: Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej,  Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków Bruno Schulza, Orka Władysława Stanisława Reymonta, Rozdzióbią nas kruki, wrony… Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza i  Sawa Henryka Rzewuskiego.

narodowe czytanie

W naszej szkole Narodowe Czytanie odbyło się w piątek 6 września 2019 r.  Uczestniczyli w nim uczniowie z klas V-VIII szkoły podstawowej. Podczas spotkania czytali  koleżankom i kolegom wybrane nowele. Przybliżona została też idea Narodowego Czytania. Odwołano się również do listu Prezydenta Andrzeja Dudy, który o wybranych na ten rok utworach napisał: Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem.(…) Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii.

czytanie

Pod koniec września natomiast obchodzony był Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, który został ogłoszony po raz pierwszy w 2001 roku przez Polską Izbę Książki. Odbiorcami tej akcji były dzieci z przedszkola, zerówki i uczniowie z klas I-V. Do głośnego czytania wybrano książki o zwierzętach, które cieszą się wśród dzieci dużą popularnością. Najmłodsi poznali przygody m.in. wilka w owczej skórze, motylka Karolka, osła i psa czy sześciu niesfornych świnek. Natomiast starsi usłyszeli utwory o gęsiareczce, ołowianym żołnierzyku i szklanej górze. Potem nadszedł czas na rozmowy o przeczytanych utworach, ulubionych bohaterach, a także o tym, dlaczego warto sięgać po książki. W akcję głośnego czytania włączyli się również przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, którzy czytali bajki i baśnie swoim młodszym koleżankom i kolegom.

W naszej szkole udział w tych szlachetnych akcjach popularyzacji czytelnictwa stał się już tradycją i od lat jednoczy całą społeczność.

Marta Janiec

Małgorzata Krupa